Платоспроможний, стійкий, конкурентний ринок страхування в Україні з належним захистом прав споживачів послуг страхування.
Ця ідея, відображена у Білій книзі «Майбутнє регулювання ринку страхування», стала принципами, навколо якої у 2020 об’єдналися страховики, різні за своїми бізнес-моделями, обсягом премій та країною знаходження акціонерів. Нинішня асоціація НАСУ об’єднала компанії, що на той час були членами Національної асоціації страховиків України, Ліги страхових організацій України і Української федерації убезпечення, також долучилися ті, хто не був членом об’єднань.
Саме визнання та виконання принципів було і залишається умовою співпраці для НАСУ.
Досягати спільної мети було вирішено об’єднуючи свій досвід та найкращі практики, сповідуючи єдині переконання у формування прозорих правил гри, долучивши професіоналів для забезпечення експертизи та формування єдиних позицій.
Когорта не однодумців, але тих, кого об’єднує єдина мета – розвиток та підтримка платоспроможного, фінансово стійкого, конкурентного та стабільного ринку страхування, який забезпечуватиме належний захист прав споживачів та надаватиме страхові послуги і продукти, що відповідають потребам громадян та економіки.
Наразі НАСУ – це 28 страховиків, кожний з яких втілює ці принципи у щоденній роботі. Це офіс асоціації, що є командою експертів та опрацьовує ідеї та шляхи їх реалізації. А також це Генеральний директор Денис Ястреб, що є модератором та амбасадором принципів та завдань об’єднаної НАСУ.
Весь шлях роботи разом страховики НАСУ підтримують ідеї Регулятора, надаючи їм експертне та практичне опрацювання, що у сукупності дозволяє витримати баланс інтересів та забезпечити майбутнє практичне застосування. Асоціація володіє оперативними та об’єктивними показниками діяльності ринку, що використовуються також і для досягнення ефективності регулювання НБУ. Впевнені, що така робоча професійна синергія є умовою та запорукою досягнення цілей Регулятора та страховиків, та її потребують обидва учасники взаємодії.
Кроки, що робить Національний банк для формування оновленого ринку страхування – нові Закони України «Про страхування», «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», вимоги до платоспроможності та звітності, корпоративної культури та прозорості є кроками, що спільно роблять і страховики. Попри новизну, потребу в осмисленні, вивченні, налаштуванні процесів та оновленні підходів, кожний розуміє та беззаперечно поділяє необхідність змін.
Ми не припиняли наш спільний шлях і під час війни. Страховики НАСУ вистояли, витримали і йдуть далі. Це наслідок нашої діяльності весь час до повномасштабної війни, а також невтомної праці під час неї. З першого дня команда НБУ не припиняла інформаційної взаємодії зі страховиками, і тому питання «Як ти», яке підтримує кожного нас щодня, було актуально і на рівні налаштування бізнес-процесів під час війни. Інформаційні запити, чати, зуми, планування та роз’яснення відбувалися не завжди з кабінетів, але завжди були результативними для всіх присутніх. Ця взаємодія також є складовою результатів роботи ринку у 2022.
Вимушені та непопулярні кроки НБУ є також непростими для втілення страховиками, втім діяльність Національного банку з регулювання ринку страхування в Україні відповідає заявленій меті, отже поділяється та підтримується Національною асоціацією страховиків України.
Досягаючи спільної мети, вкрай важливо мати порозуміння. Адже ми усвідомлюємо, яких «монстрів» у такі часи змін та невизначеності може породити будь-яке нерозуміння.
Зустріч Правління НБУ та страховиків, що відбулася у середу в стінах Нацбанку, є продовженням розпочатого діалогу, спільними кроками на шляху прозорості та взаєморозумілості, за що Національна асоціація страховиків України вдячна Національному банку України.
НАСУ взаємодіє з НБУ у робочому порядку по кожному із питань діяльності страховиків. Це щоденна рутинна співпраця на загальний результат. Це дало змогу перемістити акцент зустрічі від поточних питань на висвітлення власної позиції та аспектів, що ми вважаємо необхідними для сталого функціонування страховиків:
1. Скоординована робота страховиків та НБУ щодо розробки, прийняття та впровадження нормативно-правових актів, пов’язаних зі вступом Закону України «Про страхування» в дію.
2. Заохочення до страхування з використанням податкового стимулювання, зокрема, роботодавців.
3. Побудова конструктивного діалогу між органами управління та контролю МТСБУ. Формування структури корпуправління та роботи МТСБУ з урахуванням нового Закону. Забезпечення такого функціонування безперервно в тому числі після впровадження нового Закону.
4. Пошук моделі спрощення проведення заходів фінансового моніторингу для ризикового (іншого, ніж страхування життя) страхування.
Генеральний директор Денис Ястреб зазначив, що під час війни інструменти виявлення та ідентифікації терористів та військових злочинців є важливою складовою діяльності Держави. НБУ створив та продовжує вдосконалювати дієвий механізм запобігання впливу рф, рб та держав, що підтримують злочинну війну в Україні. Подібний інструмент планує використовувати Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, запроваджуючи інформування емітентами цінних паперів Комісії про зв’язки із державами зон ризику. На переконання НАСУ Національний банк України має більші можливості ефективно використовувати зазначений механізм, зосередження повної інформації в Регуляторі дозволить уникнути дублювання функцій державних органів та заощадить ресурси учасників ринку.
Також Денисом Ястребом було зазначено про прагнення страховиків досліджувати практику правозастосування НБУ. Він зазначив, що кожне рішення Регулятора досліджується страховиками для розуміння підходів регулювання, нагляду, ліцензування, захисту прав споживачів. Для компаній це є інструментом самостійної перевірки відповідності власної діяльності, елементом управління ризиками, унормування та розбудови процесів. Отже, висвітлення НБУ на власному сайті відповідних знеособлених практик буде вітатися страховиками та використовуватися для самовдосконалення.
Інтереси споживачів є важливою складовою прозорого та чесного бізнесу, і ми ставимося до цього максимально відповідально і беззаперечно виконуємо законодавчі вимоги стосовно споживачів страхових послуг. А нещодавно НАСУ було запроваджено проєкт фінансової грамотності. Нам дійсно важливо, щоб наші клієнти були не лише захищені, а й фінансово грамотні.
Зустріч продемонструвала рівень професійності та глибину розуміння Регулятором стану та перспектив страховиків. Усвідомлення цього стимулює нас працювати ще наполегливіше, адже надає впевненості у невідворотності заявлених та очікуваних реформ.
Наразі ринок страхування проживає етап адаптації та трансформації. Підготовка до роботи в оновленому законодавстві, кризи окремих учасників ринку, постійний пошук балансу інтересів бізнесу та виконання регуляторних вимог відбуваються в умовах війни. Втім, страховики не мають права бути тягарем Держави, але навпаки – дієвим елементом сталої роботи та відновлення економіки. Маємо бути стійкими, чесними, проактивними та невпинними у праці та у реформах.
«Наша спільна мета – це Перемога. Тому ми не маємо права на непрозорість та на неплатоспроможність» – підсумував позицію НАСУ Генеральний директор.