Ніхто, включно зі страховиками, не радий існуванню попиту на таке страхування.
Ураження засобами війни, пошкоджені будинки та здоров’я, понівечені авто та зруйнований бізнес. Це болить кожному. Але ми раді, що страхування здатне у цьому жаху бути позитивом і користю.
Ринок страхування адаптувався не тільки до роботи під час війни, він також адаптував свої продукти. Страховики асоціації відчувають потребу у такому страхуванні від своїх клієнтів. Ми, як асоціація, це досліджуємо у показниках діяльності наших учасників, а також у запитах ЗМІ на комунікацію з цього питання.
За ці тижні керівником НАСУ Денисом Ястребом було надано декілька інтерв’ю щодо страхування воєнних ризиків.
Чи можна застрахувати майно і життя? Як повідомляти страховика? Чи буде повна компенсація?
Денис відповідав на питання та наводив приклади. Ми переконані, що це важливо, тому готові відповідати на ці питання й у майбутньому.
Відповімо і тут на декілька найпопулярніших.
Чи є страхування воєнних ризиків для громадян та бізнесу зараз в Україні? Так, є. Страховики вже більше року надають таку послугу, адаптують існуючи програми та розробляють спеціальні. Цей процес задоволення потреб у страхуванні триває та удосконалюється.
Які страховики пропонують страхування воєнних ризиків? Таких страховиків стає все більше, і їх кількість вимірюється обсягом майже всього «активного» ринку страхування, а це, оціночно, до 50 компаній. Преважна кількість страховиків пропонують в тому чи іншому варіанті таке страхування.
Чи є необхідність укладати окремий договір страхування воєнних ризиків? Це визначається продуктом, що розробив або адаптував страховик. Дехто розробив окремі договори – і тоді так, треба підписати такий «воєнний» договір. Дехто розширив межі існуючих умов або виключив стандартні «воєнні» підстави для відмови, і тоді можна укласти додатковий договір до існуючого договору страхування. А є й такі страховики, які включили страхування воєнних ризиків у стандартні, базові набори ризиків.
Що можна застрахувати «від війни»? Застрахувати можна авто і нерухомість, здоровʼя та життя, виробництво та бізнес. Страховики готові надавати захист залежно від власних політик та потужностей.
А є таке, що не можна застрахувати? Це також залежить від умов кожного страховика. Зазвичай страховий захист обмежений наближенням до зони активних бойових дій, окремими знаряддями війни, діяльністю застрахованої особи.
Страховики життя мають програми воєнного страхування? Так, страховики життя одними з найперших запропонували такий захист своїм клієнтам та йшли на зустріч за існуючими умовами.
Як треба діяти, якщо стався страховий випадок? Найперше – треба переконатися, що Ви у безпеці, та за можливості і якщо це безпечно – надати допомогу оточуючим. Після цього – сфотографувати, зняти на відео чи іншим чином зафіксувати картину події і телефонувати своєму страховику. Він надасть чіткі інструкції, як треба діяти.
Чи буде повна компенсація пошкодженого або зруйнованого війною майна? Умови страхування та страхові суми (тобто максимальна сума, яку може отримати страхувальник) визначають кожним страховиком окремо. Наразі більшість страхових компаній пропонують страхування майна від пошкоджень війною у певних межах, не на повну вартість майна. Втім, можливість страхування з повним покриттям збитків також можлива, але значно впливатиме на вартість такого страхування.
Ми переконані, що страхування воєнних ризиків ми залишимо у минулому для вивчення його у підручниках зі страхування. Втім, поки війна триває, страховики надають фінансовий захист від неї нашим громадянам та бізнесу.