Страховий поліс здається китайською грамотою, а спілкування зі страховиком — складним квестом? Саме для того, щоб змінити це, Національна асоціація страховиків України запустила  освітній проєкт «PRO.страхування». Це ініціатива, головна мета якої — говорити про фінансові послуги простою та доступною мовою, підвищуючи рівень фінансової грамотності українців та виховуючи спільноту обізнаних споживачів.

 

Освітня місія: від незрозумілого обов’язку до надійного партнера

 

В основі проєкту «PRO.страхування» лежить проста, але важлива філософія: перетворити страхування зі складного, а іноді й незрозумілого обов’язку, на надійний та ефективний інструмент фінансового захисту для кожної родини. Ми прагнемо, щоб кожен українець не просто купував поліс, а свідомо обирав захист, який відповідає його потребам, розумів свої права та вмів упевнено ними користуватися.

 

Від простого до складного: як побудований проєкт

 

«PRO.страхування» реалізується у форматі аудіо-подкастів, де експерти розкладають по поличках найрізноманітніші аспекти страхування. Проєкт побудований за логічним принципом «від простого до складного».

Так, перші випуски присвячені основам: слухачі дізналися, що таке страхування в принципі, та в чому ключова різниця між ризиковими (non-life) та лайфовими (страхування життя) продуктами. Це дозволило закласти міцний фундамент для розуміння більш спеціалізованих тем.

Згодом проєкт заглиблюється в детальний розбір конкретних продуктів, які є найбільш актуальними для українців – КАСКО, ДСМ, страхування майна, лайф страхування із та без накопичувальної складової.

Прозорість та об’єктивність — ключовий принцип

Важливо підкреслити, що «PRO.страхування» є виключно освітньою, а не рекламною ініціативою. Ключовий принцип проєкту — об’єктивність. Кожен випуск готується на основі ретельного аналізу реальних продуктів, що пропонуються лідерами ринку, проте інформація подається узагальнено, щоб дати слухачам об’єктивну картину ринку. Ми завжди наголошуємо, що умови у різних страховиків можуть відрізнятися, і закликаємо споживачів уважно читати саме свій договір перед підписанням.

 

Що далі: плани розвитку проєкту

 

НАСУ має довгостроковий план розвитку проєкту, щоб охопити весь спектр важливих для споживача тем. У випусках «PRO.страхування» ми окрім конкретних продуктів ми розбираємося:

Переддоговірні відносини: яку інформацію клієнт має отримати до укладення договору.

Дії при страховому випадку: покрокові інструкції без паніки.

Права споживачів: як ефективно захистити свої права та куди звертатися у разі виникнення спорів.

«PRO.страхування» — це не просто подкаст, а стратегічна ініціатива НАСУ, спрямована на розбудову прозорих та довірливих відносин між страховиками та їхніми клієнтами. Адже поінформований споживач — це запорука здорового, стабільного та цивілізованого страхового ринку.

Запрошуємо долучатися до спільноти обізнаних споживачів та слухати випуски проєкту на офіційних ресурсах НАСУ на YouTube.

 

В умовах повномасштабної війни питання захисту майна, життя та бізнесу набуває надзвичайної гостроти. Український страховий ринок, демонструючи неабияку стійкість та адаптивність, розробив та активно пропонує дієві механізми страхування від воєнних ризиків. Генеральний директор Національної асоціації страховиків України Денис Ястреб у серії інтерв’ю провідним українським медіа детально роз’яснив, як працює ця система, розвіяв поширені міфи та окреслив майбутні перспективи.

Актуальність теми: від обережності до доступного захисту

На початку повномасштабного вторгнення українські страховики діяли вкрай обережно через повну непередбачуваність та відсутність статистики щодо воєнних ризиків. Проте, з часом, накопичивши дані, компанії змогли розробити та запропонувати громадянам реальні продукти. Сьогодні страхування майна та автомобілів від наслідків ракетних атак чи падіння уламків дронів стало доступною та реальною можливістю для мільйонів українців.

Як підкреслює Денис Ястреб, попит на страхування житла та авто від наслідків «прильотів» наразі повністю покривається можливостями українських компаній. Це свідчить про зрілість та самодостатність вітчизняного ринку, здатного надавати фінансовий захист навіть у найскладніших умовах.

Фокус на страхуванні: що, як і скільки?

Ключовим аспектом є розуміння того, що саме і на яких умовах можна застрахувати.

Що можна застрахувати?

Послуга поширюється на житло (квартири, будинки), автомобілі (часто як опція в КАСКО), а також життя та здоров’я. Існують навіть програми для страхування окремих елементів, як-от вікна та двері.

Від чого захищає поліс?

Страховка покриває прямі пошкодження, спричинені падінням ракет, дронів та їхніх уламків. Важливо зазначити, що ризики, пов’язані з прямими бойовими діями (артобстріли, авіаудари) на територіях поблизу лінії фронту, зазвичай не покриваються.

Вартість та покриття.

 Ціни стали значно доступнішими. Наприклад, річний поліс для двокімнатної квартири в Києві може коштувати від 5000 гривень із покриттям у кілька мільйонів гривень. Вартість страхування авто складає орієнтовно 1% від його вартості.

Надійність.

 Послуги надають переважно компанії з ТОП-15 ринку, діяльність яких контролюється Національним банком України, що гарантує їхню платоспроможність та надійність.

На відміну від державних програм компенсацій, страхові виплати здійснюються швидше і можуть бути використані на власний розсуд, що надає громадянам більше гнучкості у відновленні майна.

Погляд у майбутнє: виклики та законодавчі ініціативи.

Головним викликом залишається страхування великих промислових об’єктів, де збитки можуть бути колосальними. Для вирішення цієї проблеми необхідні механізми перестрахування за участю міжнародних партнерів. З цією метою наразі обговорюється законопроєкт про страхування воєнних ризиків, який передбачає створення державної агенції для розподілу ризиків та встановлення чітких правил гри для всіх учасників. Хоча проєкт потребує доопрацювання, він може стати міцною основою для партнерства бізнесу та держави у справі захисту України.

 

Для донесення цієї важливої інформації до широкого загалу керівник Національної асоціації страховиків України провів серію роз’яснювальних інтерв’ю. Експертні коментарі прозвучали в ефірах Чорноморської телерадіокомпанії, телеканалу “Київ”, радіо “Промінь” та “Громадського радіо”, а також були опубліковані у виданні “Комерсант Український”.

Така медійна активність підкреслює прагнення страхової спільноти бути прозорою, надавати громадянам вичерпну інформацію та підвищувати фінансову грамотність у питаннях, що безпосередньо стосуються їхньої безпеки та добробуту.

Національна асоціація страховиків України провела важливу та продуктивну робочу зустріч із представниками Управління захисту прав споживачів Національний банк України.

Цей відкритий діалог став відповіддю на глибоку зацікавленість страховиків у вдосконаленні стандартів ринку та проактивному захисті прав своїх клієнтів.
Страховики щиро зацікавлені в глибокому розумінні підходів регулятора до правозастосування, адже це дозволяє системно покращувати власні процеси та підвищувати якість послуг.

Саме тому ринок ініціював обговорення ключових питань:
Практики переддоговірної роботи та укладення договорів;
 Актуальні підходи до врегулювання страхових випадків;
 Вимоги до прозорості та повноти інформації на вебсайтах страховиків;
Загальні аспекти моніторингу діяльності та захисту прав споживачів.

 НАСУ висловлює щиру вдячність команді Управління захисту прав споживачів НБУ за готовність до співпраці, детальні роз’яснення та конструктивну позицію. Така підтримка є надзвичайно важливою для зусиль ринку, спрямованих на підвищення стандартів обслуговування.

Переконані, що такі зустрічі сприяють не лише підвищенню рівня дотримання регуляторних вимог, але й зміцнюють довіру споживачів до страхових послуг. Ринок демонструє готовність працювати над розбудовою цивілізованого та надійного середовища для кожного клієнта під наглядом НБУ.