Добровільне медичне страхування постійно у фокусі роботи НАСУ – страховики-учасники втримують лідерські позиції у цьому сегменті, а Офіс працює над податковим стимулюванням, діджиталізацією та удосконаленням співпраці страховиків  та їх партнерів.
Продовжуючи шлях державно-приватного партнерства, спільнота також працює у напрямку взаємодії з медичними закладами, які є незамінними учасниками якісної послуги добровільного медичного страхування.
Не втручаючись у господарську діяльність своїх учасників, водночас прямуючи до запровадження високого рівня правил та стандартів діяльності на ринку страхових послуг, НАСУ проведено Круглий стіл лідерів медичної та страхової галузі.
Основними темами проведеної зустрічі стали консолідація зусиль медичної та страхової галузі, спрямована на розробку та використання уніфікованих підходів та стандартів діагностування та лікування найпоширеніших захворювань в рамках покриття медичним страхуванням. Запобігання та зменшення випадків гіпердіагностики, поліпрагмазії, призначення ліків та медичних процедур без доведеної ефективності або без об’єктивної необхідності. Спрощення підходів до взаємодії страховиків з медичними закладами в рамках врегулювання страхових випадків з використанням уніфікованих підходів та стандартів діагностування та лікування медичними закладами.
Проведений захід дозволив учасникам відверто та якісно окреслити теми, що турбують медичні заклади та страховиків під час співробітництва, а Офісу НАСУ – сформулювати задачі для своєї роботи, а також визначити профільні групи та теми для їх подальшої роботи.
Ми раді, що Круглий стіл досяг свої мети: стати не місцем гасел та закликів, а відправною точкою для формулювання конкретних завдань та мети, за якою вже розпочата подальша спільна роботи.

З лютого тривали зустрічі представників Національного банку України із учасниками страхового ринку. Метою таких зустрічей було обговорення нагальних та актуальних питань, які виникають під час приведення діяльності страховиків у відповідність до вимог нового Закону “Про страхування” та нормативно-правових актів Національного банку, прийнятих на його виконання.

Запит на проведення подібної комунікації було сформовано ринком ще у минулому році, і у грудні на зустрічі страховиків із Правлінням Національного банку України ми отримали погодження на таку роботу.

Кількість питань, відповідей та учасників цих зустрічей, що відбувалися щовівторка, вимірюється сотнями, а тривалість – десятками годин.

До кожної наради страховики вивчали нормативно-правовий акт, оцінювали його вплив на власну діяльність, виявляли проблемні та невирішені питання, та формулювали їх. Офіс НАСУ консолідував запити своїх учасників та направляв їх до Регулятора. Ми тільки можемо уявляти ті неймовірні обсяги підготовчої роботи, що проводилася НБУ для організації та проведення цих зустрічей, та можемо констатувати, що в результаті страховики отримали не тільки відповіді щодо тлумачення окремих норм положень, але й бачення Регулятора, ідеї, що закладалися у норми, мету, що маємо спільно досягти.

Ми вдячні Національному банку, а особливо Серію Савчуку та Лесі Бурбель з Департаменту методології регулювання діяльності небанківських фінансових установ, Тетяні Мосійчук та Юлії Христолюбській з Департаменту нагляду за ринком небанківських фінансових послуг, Департаменту ліцензування та іншим підрозділам, що залучалися до зустрічей. Переконані, що отримані настанови є значним вкладом в успішну підготовку страховиків до оновленого регулювання, що наразі триває.

Попереду ще багато роботи, і в процесі імплементації нових вимог у страховиків продовжують виникати питання. Ми вдячні, що цей діалог триває, та НБУ відкритий до роз’яснень та спілкування з учасниками ринку.

Традиційно Національний банк України сьогодні запропонував підготовлений ним Огляд небанківського фінансового сектору за 2023.

НБУ у Огляді зазначив, що протягом останнього кварталу валові премії з ризикового страхування зменшилися порівняно з III кварталом на 2%, однак зросли на 17% порівняно із показниками IV кварталу 2023 року. Виплати збільшилися на 15% кв/кв та на 39% р/р. Премії зі страхування життя значно зросли як за квартал, так і протягом року: на 22% та 19% відповідно. Водночас суттєво збільшилися й обсяги виплат: на 19% кв/кв та на 41% р/р.

Національна асоціація страховиків України підготувала власні спостереження щодо тенденцій та діяльності страховиків у Короткому огляді страхового ринку за 2023. Проаналізувавши 2023, НАСУ може сказати, що незважаючи на всі виклики та ризики, з яким зіткнулися страховики, страховий ринок демонструє стійкість та поступове відновлення. Тільки 5% відділяють ринок ризикового страхування від показників премій «довоєнного» 2021. А страховикам-учасникам НАСУ у 2023 не вистачило 0,1% до суми премій 2021.

Ринок страхування демонструє позитивні тренди за різними показниками, які спостерігались протягом року. Це і збільшення кількості застрахованих осіб та розміру страхових платежів, зменшення виплат викупних сум, збільшення обсягу нового бізнесу.

Показники, що зібрали, тенденції та акценти, що помітили завдяки нашій ПРІМІ. Огляд можна завантажити тут, або переглянути картинки.

Також нагадаємо, що ви можете самостійно досліджувати показники, тенденції та динаміку, робити порівняння та свідомий вибір тут https://www.nasu.com.ua/indicator/